galeriapauza.pl - jeden z najlepszych blogów branżowych w kraju!

Na czym polega przegląd budowlany?

Bianka Tomaszewska 2022-10-26 0 komentarzy
Na czym polega przegląd budowlany?

Osoby, które kupiły lub zbudowały dom, powinny pamiętać o tym, że konstrukcja musi być regularnie poddawana kontroli stanu technicznego zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki właściciel lub administrator jest zobowiązany do jej naprawy, co zostanie sprawdzone podczas kolejnego przeglądu. Warto zaznaczyć, że kontrola obejmuje nie tylko potwierdzenie przydatność obiektu do użytku, sprawności instalacji elektrycznej i piorunochronnej, ale i estetykę obiektu oraz jego otoczenia.

Przegląd budowlany może przeprowadzić wyłącznie fachowiec posiadający odpowiednie uprawnienia. Inspekcji podlegają domy jednorodzinne i wielorodzinne (również bloki i wieżowce), budynki użyteczności publicznej, placówki służby zdrowia, biurowce, obiekty handlowo-usługowe, zakłady przemysłowe, hale produkcyjne. Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące dokładnego zakresu kontroli zależą od rodzaju budynku oraz jego powierzchni.

Na właścicielach budynków mieszkalnych spoczywa obowiązek wykonania przeglądu raz w roku. Ocenie stanu technicznego podlega:

  • instalacja i urządzenia służące ochronie środowiska, np. sprzęt do oczyszczenia ścieków, gromadzenia odpadów stałych,

  • instalacja gazowa oraz przewody kominowe.

Poza tym kontroli polega cały system centralnego ogrzewania. Częstość inspekcji zależy od rodzaju kotła. Piece opalane paliwem ciekłym lub stałym należy sprawdzać raz na dwa lata, natomiast kotły gazowe raz na cztery lata. W przypadku wykrycia usterki fachowiec przygotuje wskazówki, które szybko wyeliminują problem. Na stronie internetowej kontroleokresowe.pl została przedstawiona oferta renomowanej firmy, która może wykonać różnego rodzaju kontrole budynków.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!