galeriapauza.pl - jeden z najlepszych blogów branżowych w kraju!

Kredyt we frankach - Jak napisać pozew?

Natan Brzeziński 2019-09-05 0 komentarzy
Kredyt we frankach - Jak napisać pozew?

Tworzenie pism procesowych bywa bardzo trudne, nawet dla osób, które zajmują się tym profesjonalnie. Dlaczego? Gdyż każda sprawa jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie. W natłoku obowiązków łatwo jest zrobić błąd, który może zaważyć na końcowym wyniku postępowania sądowego.  

Jak zatem napisać pozew dotyczący zobowiązań w innej walucie, który sąd pozytywnie rozpatrzy? Przede wszystkim należy unikać najczęściej występujących błędów, które, mimo że mogą wydawać się nieistotne, w rzeczywistości są niezmiernie ważne. Dużo informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej frankowicze.net.

Nie od dziś wiadomo, że banki zamieszczają w umowach niedozwolone postanowienia, które kredytobiorcy mają prawo zaskarżyć. Jeśli chodzi o kredyt we frankach, pozew powinien zawierać prawidłowo sformułowane żądania, czyli najczęściej unieważnienie zawartej umowy kredytowej lub jeżeli sąd nie uzna prawidłowości przesłanek, które by na to pozwoliły, kredytobiorca może żądać określonej kwoty zadośćuczynienia za nadpłaty, które był zmuszony płacić z powodu niedozwolonych zapisów umownych.

Prawidłowo skonstruowany pozew, powinien zawierać kwotę nadpłaty kredytobiorcy w walucie, w jakiej była ona zapłacona. Najczęściej właśnie ten szczegół przesądza o przegranej sprawie, gdyż poszkodowani często zamieszczają w piśmie kwotę tylko i wyłącznie w złotówkach. Natomiast jeżeli zobowiązania były opłacane w polskich złotówkach oraz we frankach, należy uwzględnić obie waluty.

Wchodząc w spór z bankiem, należy liczyć się z długą i trudną batalią, gdyż banki często celowo przedłużają proces, a także wnoszą zarzuty, które są nieistotne dla rozstrzygnięcia sprawy.    

 

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!