galeriapauza.pl - jeden z najlepszych blogów branżowych w kraju!

Jak wygląda rejestracja znaku i wzorcu przemysłoego?

Nina Ostrowska 2020-10-30 0 komentarzy
Jak wygląda rejestracja znaku i wzorcu przemysłoego?

Taka nieuczciwa konkurencja może obejmować na przykład tworzenie podróbek towaru lub wykorzystywanie marki w nieetyczny sposób, podczas negatywnych kampanii reklamowych. Pełne zabezpieczenie prawne przed takimi praktykami daje jednak prawidłowo przeprowadzone zarejestrowanie znaku towarowego używanego przez firmę. Pośrednictwo w całym niełatwym procesie proponuje kancelaria prawno-patentowa PORAJ.

Proces ten obejmuje następujące kroki, z których każdy jest bardzo ważnym etapem:

  • kontakt z kancelarią i omówienie wstępnych szczegółów współpracy,
  • weryfikacja i analiza zgłaszanego do rejestracji znaku w celu wykluczenia podobieństwa z już zarejestrowanymi wzorami,
  • skompletowanie i przygotowanie niezbędnej dokumentacji prawnej w oparciu o zakres działalności przedsiębiorcy,
  • złożenie owej dokumentacji do Urzędu Patentowego,
  • kontrola przebiegu rejestracji oraz wniesienie ewentualnego sprzeciwu od decyzji odmownej,
  • przekazanie przedsiębiorcy ważnego przez okres 10 lat certyfikatu ochronnego oraz poinformowanie go na temat powiązanych z tym praw.

Całkiem inną, ale też bardzo ważną sprawą jest rejestracja wzoru przemysłowego. O ile marka to po prostu nazwa i logo prowadzonej działalności, o tyle wspomniany wzór przemysłowy to unikalne cechy towaru lub usługi, które wyróżniają je na rynku i nadają im niepowtarzalny charakter. Taka rejestracja pozwoli więc uniemożliwić konkurencji kopiowanie tego, co bezpośrednio decyduje o atrakcyjności oferty firmy w oczach jej klientów. W przypadku wyrobów fizycznych najczęściej dotyczy to ich unikalnego wyglądu i designu.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!