galeriapauza.pl - jeden z najlepszych blogów branżowych w kraju!

Zasiłek rodzinny w Norwegii - kiedy można go otrzymać

Bianka Tomaszewska 2019-06-07 0 komentarzy
Zasiłek rodzinny w Norwegii - kiedy można go otrzymać

Norweski zasiłek rodzinny Barnetrygd to rodzaj świadczenia, o które mogą ubiegać się pary żyjące w konkubinacie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia i jest wypłacane w wysokości 970 koron miesięcznie, natomiast w przypadku samotnych rodziców uwzględnia się dodatek finansowy tej samej wysokości (również wypłacany co miesiąc), tzw. Utvidet Barnetrygd. Posiadając dzieci w wieku od 1 do 2 lat, można dodatkowo starać się o zasiłek opiekuńczy - Køntantstøtte.

 

Kiedy można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Norwegii? Jak podaje PNC GROUP, przede wszystkim w przypadku rodziców mieszkających w Norwegii, którzy wychowują dzieci do 18 roku życia, a także w przypadku par, kiedy jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi mieszka z dziećmi w Polsce, ale nie pracuje.

Aby nie było wątpliwości, że rodzice mogą skorzystać z norweskiego świadczenia, a nie z polskiego dodatku 500 plus, partner mieszkający w Polsce powinien złożyć w polskim urzędzie wniosek o wypłatę świadczenia. Decyzja odmowna będzie jednoznaczna z brakiem prawa do otrzymywania tego świadczenia w Polsce. Dzięki temu rodzic składający wniosek o Barnetrygd w Norwegii otrzyma go bez żadnych potrąceń, w podanej wyżej kwocie.

Sytuacja  wygląda zupełnie inaczej w przypadku rodzin, w których jeden z rodziców pracuje w Norwegii, a drugi mieszka z dziećmi w Polsce i jest tam zatrudniony.

 

Co ważne, można ubiegać się o wyrównanie zasiłku nawet do trzech lat wstecz. Decyzja NAV powinna zapaść w czasie nieprzekraczającym 24 miesięcy.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!